TÜRKİYE GÜNDEMİNDEN DÜŞMEYEN ŞEHİR KAHRAMANMARAŞ…
Mithat GÜNAL

Mithat GÜNAL

TÜRKİYE GÜNDEMİNDEN DÜŞMEYEN ŞEHİR KAHRAMANMARAŞ…

16 Kasım 2017 - 17:04 - Güncelleme: 16 Kasım 2017 - 17:05

Özellikle büyük şehirlerde, metropol şehirlerde yaşamak zordur. İnsan yaratılış gayesi insanlığından uzaklaşıyor, adeta bir eşya, bir makine gibi oradan oraya koşturuyor ve insan ruhunu kaybediyor. Oysa büyükşehirler içerisinde Kahramanmaraş öyle mi? Değil…

 

Ulaşım, yol, su, trafik, altyapı sorununu çözmüş. Kahramanmaraş ve Kahramanmaraş’lılar İbn-i Haldun’un mukaddimisinde bahsettiği gibi “Şiir tüketen şehirli medeni bir toplum olmuş”.

 

İnsanlar çol çocuğunu alıp ailecek 10 gün süren kitap fuarlarına geç vakitlere kadar gidebiliyor, televizyon ve gazetelerden gördükleri şair ve yazarlara dokunabiliyor, onlarla hasbihal ediyorlar. K.Maraş’lı kitaba, şiire, sanata doyuyorlar. Türkiye geneli başta olmak üzere Maraşta da günler süren dondurma festivali yapılıyor, insanlar ailecek dondurma yiyip dondurmaya, konserlere, sosyal etkinliklere doyuyor. Dondurma aynen kola gibi gündemde yerini koruyarak ihtiyaç olarak algılanıyor ve dondurma satışları 8-10 kat artıyor. Dondurma üreticileri kazanıyor, şehir kazanıyor. Sempozyumlar, konferanslar, seminerler yapılıyor, Maraş’lılar ilime, bilime, sosyalleşmeye doyuyor. Bunları başka hiçbir büyükşehirde göremezsiniz. Ankara başta olmak üzere büyükşehirlerde şehir tanıtım günleri yapılıyor. Şehrimizin kültürü, folklorü, sanatı, ekonomisi tüm Türkiye ve dünyaya tanıtılıyor. İstanbul’un en şık ve kalabalık mekanlarında mutfak kültürü ve yemeklerimiz tanıtılıyor, tüm Türkiye hayran gözlerle şehrimize bakıyor, beğenip takdim ediyorlar. Arakan başta olmak üzere bir çok fakir Müslüman ülkelere Maraş’lının yardımları ulaştırırlıyor.

 

Hatırlarsınız, hani bir reklam vardı? Her şey hazır olunca evin reisi “Mutfakta biri var mı?” diye soruyor ya, İşte ben mutfaktaki kahramanlara bizlere gelen olumlu tepkilerden dolayı şehrin ve kamuoyu adına teşekkürlerimizi bildirmek istiyoruz. Bu ekibin başında değerli eğitimci, şehrimizin eşraflarından Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Sayın Cevdet Kabakçı var. Cevdet Beyin güzel projeleri ve üstün gayretleri ile şehrimiz ve belediyemiz Türkiye gündeminden düşmüyor, kalıcı ve takdir edilecek işlere imza atıyorlar.

 

Kültürün, sanatın, sporun, tanıtımın çekirdeğinden yetişip gelen Mustafa Semerci Bey ve ekibine de teşekkür ediyoruz. Yine gece gündüz koşturan Ayşe Taşkıran Başkana da, fakir ülkelere yardımları götüren vesile olan, gayret eden Hasan Balbaba Beye de şehrimiz adın teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Elbette ekipte daha birçok insan var. Şehrimizin Türkiyeye ve dünyaya açılan pencereleri oldukları için bu insanlara teşekkür ediyor, şehrimiz tüm Türkiyede artık olumlu imaj ve algılarla anılmaktadır. Kahramanmaraş’ta insanlar mutluysa, huzurluysa bu ekibin ve bu insanların önemli rolleri vardır.

Bu tempo ve gayret olduğu sürece Şehrimizi daha güzel günler ve aydınlık yarınlar bekliyor.

Gazeteci-Yazar

 

Son Yazılar