Anketler ve Düşündürdükleri
Abdurrahman AKBABA

Abdurrahman AKBABA

Anketler ve Düşündürdükleri

02 Ocak 2020 - 00:25

Anketler ve Düşündürdükleri..

Son günlerde ilimizde ve ülkemizde anket şirketleri haricinde gazete ve internet haber siteleri yapıldığı veya yaptırıldığı iddia edilen anketler,vatandaşın kafasını karıştırken,basının güvenirliliği tartışmalarını beraberinde getiriyor.

Günümüz moda tabiri basını karşıt ve yandaş gibi gruplara ayırıyor.

Çoğu anket şirketlerinin seçim döneminde yaptırdıkları ve sonuçlara yakın bir tahminin bile çımadığı anketlere vatandaş nasıl ki sipariş anket diyorsa,bugünlerde yerelde ve ulusalda yapılanlar içinde aynı sipariş ifadelerini kullanıyorlar.

Tabi bu durum ise yerelde ve genelde basının inandırıcılığını ve güvenirliliğini ciddi oranda tartışmaya açıyor,sonuç ise özeleştiri olarak sayarsak  güvenilmeyen kurumların başında galiba bu tarz yayınlar olduğu sürece maalesef  basın gelecektir.

Son söz basın,medya ve anketçilik duygulara göre değil,habere,hadiselere ve gerçeklere göre olmalıdır.

Kısacası medya dördüncü kuvveti yerle bir etmeyelim.

Her zaman hatırlayalım ve unutmayalımki Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK bu konuda ne diyordu "Basın milletin müşterek sesidir"

Bizden dostane hatırlatma, ne yapıyorsak gerçekten şaşmamalı ,bu anket ve haberlerdeki  verilerin nerede dendiğinde ortaya koyabilmeliyiz.NOKTA...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar