BUGÜN ÜLKEMİZİ YÖNETENLER FATİH SULTAN MEHMET'İ ÖRNEK...
Murathan GÖKKAYA

Murathan GÖKKAYA

BUGÜN ÜLKEMİZİ YÖNETENLER FATİH SULTAN MEHMET'İ ÖRNEK ALIYORLAR MI?

14 Haziran 2021 - 13:46

Her milletin tarihinde önemli liderler vardır. Kimi lider askeri olarak bir dehadır, kimi lider bilim adına çok önemli işler yapmıştır, kimi lider başka önemli konularda kendini çok geliştirmiş ve ülkesi adına önemli başarılar elde etmiştir. Tarihte birçok devlet kurmuşuzdur. Osmanlı bulunduğu topraklarda yıllarca adalet ve hoşgörüyle hüküm sürmüş; Türkiye Cumhuriyeti’nden önceki devletimiz ve şanlı ecdadımızdır. Osmanlı tarihinde öyle bir lider var ki birçok özelliği kendisinde birleştirmiş ve bana göre Osmanlı tarihinin en önemli lideri (hükümdarı). Gerçek bir dünya lideri.

Bahsedeceğim lider (hükümdar) Osmanlı tarihinin bana göre en önemli hükümdarı Fatih Sultan Mehmet. Hepimiz İstanbul’u fethettiğini, Osmanlı ve İslam tarihi için çok önemli olduğunu biliriz.

Bu makalede, size Fatih Sultan Mehmet şu tarihte tahta geçmiş, şuraları fethetmiş, şu kadar yaşamış bilgilerinden ziyade onun özelliklerinden ve vizyonundan bahsetmeye gayret edeceğim.

Fatih Sultan Mehmet 6 dil biliyor. Matematik, tarih, felsefe, coğrafya ve birçok konuyla alakalı çok üst düzey bilgi sahibi. Dünya’da ne varsa okuyor ve araştırıyor. Osmanlı adına sürekli geleceği planlıyor. Bilim adamlarına ve eğitime çok önem veriyor. Yanında sürekli bilim adamları var ve bunları el üstünde tutuyor. Bilim adamı yetiştirmeye yönelik çalışmaları var ve birçok üst düzey eğitim kurumu kuruyor. Dünyada o günün şartlarında hangi yenilik mevcutsa haberdar ve ülkesi adına onun sahibi olmak istiyor, (hemen hemen hepsine) oluyor. Eğer ülkesi dışında bir bilim adamı herhangi bir konuda dünya çapında önde geliyorsa onun bilgilerinden faydalanmak istiyor. Bu konuya en önemli örnek Macar top ustası Urban usta. Macar Urban usta yaptığı toplarla İstanbul’un fethine katkı sağlıyor. Böyle birçok bilim adamı yanında. Askeri bir deha. Diplomasi konusunda usta. Sanata çok önem veriyor. Daha birçok başka konuda bilgi ve meziyet sahibi.

Fatih Sultan Mehmet’i rahmet ve minnetle yâd ediyorum…

Şimdi gelelim makalemin başlığı da olan soruya; BUGÜN ÜLKEMİZİ YÖNETENLER FATİH SULTAN MEHMET’İ ÖRNEK ALIYORLAR MI?

Şu an ülkemizi yönetenler eminim Fatih Sultan Mehmet’i seviyorlar ve saygı duyuyorlar. Lakin örnek alıyorlar mı? sorusuna cevap vermek için önce bana göre aşağıdaki sorulara cevap vermek gerekir.

- Ülkemizin kısa, orta ve uzun vadeli planları nelerdir?

- Türkiye’de bilim adamlarının görüşleri bizi yönetenlere göre ne kadar değerli?

- Türkiye’de bilim adamı yetiştirmeye yönelik çalışmalar ne durumda?

- Türkiye’de son dönemde kaç tane üst düzey eğitim kurumu açıldı?

- Dünya çapında önde gelen kaç tane yabancı bilim adamı Türkiye’de çalışıyor?

- Hangi teknolojide dünya lideriyiz?

- Askeri teknoloji olarak dünyada önde geldiğimiz konular hangileri?

- Diplomaside ne kadar başarılıyız?

- Sanatta ne kadar başarılıyız?

Bu sorulara ben kendi cevaplarımı verdim. Sizlerin de bu soruların cevaplarını kendi kendinize vermenizi rica ediyorum. Sonucunda ülkemizi yönetenler Fatih Sultan Mehmet’i örnek alıyorlar mı anlamış olacaksınız.

Not: Yeniden makaleler kaleme almaya başladığım için tebrik edenlere ve başarı dileyenlere teşekkür ederim. Tabi bazı eleştirilerde aldım. Örneğin baba dostum, milli mücadele kahramanlarımızdan Sütçü İmam’ın kıymetli torunu Yaşar Türkkorur amca ''ilkokul talebesi gibi makale büyük harfle yazılmaz'' demiş. Haklı. Uzun zamandır makale kaleme almadığım için dikkatli olmamışım. Bu makalemde yazım kuralları konusunda dikkatli olmaya çalıştım ve sonraki makalelerimde de yazım kuralları konusunda dikkatli olmaya çalışacağım. Yaşar amcaya eleştirisi için teşekkür ederim. Bu tarz yapıcı eleştiriler benim için önemli. Buradan kendisine ve tüm dostlarımıza selam olsun.

Saygılar…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar