ONİKİŞUBAT; 100 YILDAN BÜYÜK 100 YILDIR BAYRAM
Abdurrahman AKBABA

Abdurrahman AKBABA

ONİKİŞUBAT; 100 YILDAN BÜYÜK 100 YILDIR BAYRAM

11 Şubat 2020 - 17:51 - Güncelleme: 11 Şubat 2020 - 18:22

"Maraş Türkiye'nin kalem kaşıdır

Maraş Türkiye'nin Köşe taşıdır

Maraş tarihleri inşa ettiren

Koca Sinanların ustabaşıdır"

                  Arif Nihat Asya

Kahramanlık, kendi nefsini, kendi evini, kendi sokağını, kendi mahalleni, kendi ilçeni ve kendi şehrini kurtarmak değildir!

Kahramanlık, sadece görünür düşmanı yenmek değildir!

Kahramanlık, kaleye bayrağı dikmek değildir!

Kahramanlık, elinde silah kendini korumak değildir!

Kahramanlık, şehrini kurtarırken nefsine yenilmeden ayakta kalmaktır.

Kahramanlık, ilçeni kurtarırken şehrini düşünmektir.

Kahramanlık, mahalle çetesi olup şehrin için ülken için Kuvayı Milliye ruhuyla kanatlanmaktır.

Kahramanlık, dahili ve harici düşmanları aynı anda yok etmektir.

Kahramanlık, bayraksız namaz kılmamaktır.

Kahramanlık, ilk kurşunu sıkmaktır!

İşte Maraş'ımızın bu kahramanlığına dair, herkesten önce Mustafa Kemal Atatürk, Maraş'ın Kahramanlık ünvanını ve hakkını teslim ettiği aşağıdaki telgrafı 100 yıllık vesikadır:

“ Düşmanın taarruzuna karşı kahramanca silaha sarılan Maraşlı kardeşlerimiz yirmi güne yaklaşan bir zamandan beri kan ve ateşler içerisinde istilacı Fransızlara ve onların silahlandırdığı hunhar Ermenilere karşı savaşmakta idiler. 10-11 Şubat 1920 gecesi düşmanı İslahiye istikametinde firara mecbur ederek, mevcudiyet-i millilerini kazanmaya muvaffak olmuşlardır.”

İşte bu sebeptendir ki,Oniki Şubat 100 yıldan büyüktür ve 100 yıldır bayram günüdür!

100 yıl önce de 100 yıl sonra da Maraş, hem kalem kaşıdır hem köşe taşıdır

Türkiye'mizin.Yetiştirdiği değerlerle ve emek verdiği markalarıyla hem edebiyatın hem kültürün hem ekonominin hem de el sanatlarının ustabaşıdır Maraş.

Ninnileriyle büyüyen bebekler, türküleriyle dile gelen yürekler, şiirleriyle üstadlaşan edipler, eserleriyle güzelleşen yediler sadece dün ya da bugün değil yüz yıllarca Maraş'la uyuyup uyanacak, Maraş'ı besteleyecek, Maraş'ı nakarat nakarat yazacak ve Maraş'tan başka güzele bakmayacak ve vurulmayacak!

Her rengin bir çiçek olduğu bahçenin adıdır Maraş. Her düşüncenin kök saldığı bir ormandır Maraş.
Maraş Oniki Şubat günü kahraman olmuştur, doğrudur amma Oniki Şubat Maraş sayesinde takvimlerde Kahraman olmuştur. Yine bu sebep-tendir ki Oniki Şubat 100 yıldan büyüktür ve 100 yıldır bayram günüdür.

100 yılı geride bırakan kahramanlığımızın 32 yılında Oniki Şubat'ı asla yalnız bırakmadık. Ve Kahramanmaraş'ımız da bizi yalnız bırakmadı. Maraş'ın bir başka anlamlı kahramanlığı ise kurtuluş gününe ve bayramına dair dergi çıkartan tek şehirdir. İşte bu kahramanlığı yaşatan tüm hemşehrilerimize sevgi ve hürmetle selam olsun.

Tarihi Uzunoluk Dergimize gelince,

Tarihi UzunolukDergisi. Maraş'ın bir kahramanlık eseridir ve kahramanlığına 32 yıldır tarihe not düşmektedir. Ne mutlu bize ve bu yolda bize 32 yıldır fikirleriyle ve dualarıyla rehberimiz olan babam Osman Akbaba,annem Sultan Akbaba'ya,aileme,dergimize maddi-manevi destek veren, evlerine,küphanelerine ve işyerlerine kabul eden her bir ferdi kahraman olan aziz hemşehrilerimize 100 yıllık bir gururla ve heyecanla, 32 yıllık bir tutkuyla selam olsun.

Kurtuluş Bayramın kutlu olsun Kahramanmaraş'ım…

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Süleyman Yıldırım
  4 ay önce
  Elinize, emeğinize sağlık.
 • Birsen Türkmen
  5 ay önce
  Tek kelimeyle muhteşem, yeniden madalyalı şehrim için destan yazmışsınız. Tarihi Uzunoluk dergimiz için emeğinize yüreğinize sağlık diyor başarılarınız daim olsun. 100.Yılımız herkes için kutlu olsun diyorum , yazarımız Abdurrahman Akbaba ya tekrar teşekkür ediyorum. Kahraman yürekli hemşehrilerimizi hava şartlarına rağmen ellerinden gelenlerini yaptıkları ve 12 Şubat ı yaşattıkları için çok teşekkür ederim ve canı gönülden kutlarım. Herkese selam olsun.
 • rahmi
  5 ay önce
  Çok güzel,eline sağlık.

Son Yazılar