KAHRAMANLAR GARİBANLARDAN ÇIKIYOR
Adem ÇETİNKAYA

Adem ÇETİNKAYA

KAHRAMANLAR GARİBANLARDAN ÇIKIYOR

16 Ocak 2017 - 11:38

                              KAHRAMANLAR GARİBANLARDAN ÇIKIYOR

 

Yazıma başlamadan önce Beşiktaş, Kayseri, İzmir, Gaziantep ve sınırlarımız içinde-dışında şehit olan polis ve askerlerimizi rahmetle anarken yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

 

Öyle günler yaşıyoruz ki gerçekten birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz zamanlar. Bu zamanlarda öyle kahramanlar çıktı ki Ömer Halis Demir, Fethi Sekin ve şehit olan polislerimiz… Askerlerimiz isimleri tarihe altın harflerle yazılacak inşallah diyorum.

 

Ama dikkatimi çeken bir nokta var, gözümden hiç kaçmıyor. Hani derler ya içerleniyorum diye…

 

Bazen tam da öyle işte… Feto terör örgütü başta olmak üzere DAİŞ, PKK, PYD yanlısı bir sürü insan görevden alındı. Gönül isterdi ki gerçekten vatan için, bayrak için, milli irade için ilk gün sabaha kadar nöbet tutan tankların altına yatan insanlarımız bu insanların yerine göreve başlasın. Ama görünen, duyulan o ki onların yerini başka topluluklar dolduruyor. Sabaha kadar kadeh kaldıran insanlar görev başına getiriliyor. Bir türlü bir anlam veremiyorum bunlara..! Niye?...

 

Duyduğum güzel bir anı var sizinle paylaşmak istiyorum: Hâkim, sanık sandalyesinde oturan insana soruyor: Bu vatan kimin? diye. Daha adam cevap vermeden birkaç kez aynı şekilde laf kalabalığıyla konuşturmuyor ve diyor ki; savunmanı aldık son diyeceğin bir şey var mı?

 

Ve güzel bir cevap: Sayın hâkim bey, bu vatan huzura kavuşursa sizin, darda kalırsa bizim, diyerek susuyor. Gariban çocukları birçok bölümü okur atanamaz niye?

 

Bir dayısı yok. Cemaate bağlı değil. Vekil tanıdığı yok. Ne olacak? 5-6 sene bekle aç mı kalacak? Olur mu, ne işin var kardeşim? Diyecekler, en kısa yoldan polis ol evlen yuvanı kur, söylentileri başlar. Çünkü hâkimlik, öğretmenlik, doktorluk v.s yüksek mevkiler. Cemaatlerin hakkı, sabaha kadar askere gitmemiş, askerken bile kadeh kaldıranların hakkı, bedelli yasasından yararlanıp askere gidersem şu kadar maddi zarara uğrarım, diyenlerin hakkı…!!

 

Garibanın görevi -22 derecede nöbet tutmak. Terörle çatışmak. Şehit olmak.

 

Ömer Halisdemir gibi kahramanlık yazmak. Fethi Sekin gibi tarihe adını yazdırmak. Bunlarla onur duyuyoruz gurur duyuyoruz. Bir iş adamı, bir vekil, bir yüksek mevkide görev yapanlar bu duyguyu yaşayamazlar.

 

Sürçü lisan ettiysem affola.

 

Takdir sizlerin. Sevgiyle, dostça, hoşçakalın…

Son Yazılar