ÖZÜMÜZE DÖNMEK İÇİN KÖTÜLER PİYASAYA MI ÇIKMALI?
Adem ÇETİNKAYA

Adem ÇETİNKAYA

ÖZÜMÜZE DÖNMEK İÇİN KÖTÜLER PİYASAYA MI ÇIKMALI?

21 Aralık 2016 - 10:13

                             ÖZÜMÜZE DÖNMEK İÇİN KÖTÜLER PİYASAYA MI ÇIKMALI?

 

Yazıma başlamadan önce; İstanbul Beşiktaş’ta ve Kayseri’de yaşanan olaylı şiddetle lanetlerken şehitlerimize Allah tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar ve milletimize başsağlığı dilerim.

 

Her zaman Avrupa diyoruz ve özeniyoruz. Çok sevmiyorum ama Avrupa bizim her şeyimizi çalıyor, sözde güzel konuşmaymış…

 

Ne alakası var?

 

Bu zamana kadar yaşayan insanlar birbirlerine hakaret mi etmişler. Mesela ana kelimesi insan söyleyince yürekten söylüyor, ebe kelimesi dede kelimesi söylemesi o kadar kolay ki insanlar zorlanmıyor. Emmi kelimesi… Bebekler ilk önce emmi, dede kelimelerini söylerler, her zaman dikkatimi çeker. Ama şimdi anneciğim, babacığım, dedeciğim, nineciğim söylerken dil ısırmaya ne gerek var anlamıyorum. Ha, bunu söylerken bana köylü ağzı ile konuşuyor diyecekler. Desinler… Köylüyüm zaten gururla söylüyorum.

 

Şimdi gelelim esas konuya:

 

Bizim şehrimizde büyüklere ede ve bacı derler. Gururla söyledik bu kelimeleri, söylemeye de devam edeceğiz. Hani dedik ya biraz Avrupa ya uyalım, ede ye abi, bacı ya abla diyorduk. Günümüzde daha saygın kelimeler sayılıyordu. Ama bir de gördük ki ülkemize zarar veren gruplar abi ve abla kelimelerini kullanarak piyasaya çıktılar. Her gün bir abi bir abla tutuklanmaya başladı. İnsanlar abi abla demeye korkar oldular. Ya bana bir şey olur, ya da karşıdaki insana diye...

 

Bu da demek oluyor ki; biz, ede bacı kelimelerimize dede, ebe, emmi kelimelerimize devam ederek özümüze dönüyoruz anlamına geliyor.

 

Bu benim görüşüm tabi, takdir sizlerin

 

Sevgiyle dostça hoşçakalın                             

Son Yazılar