12 ŞUBAT RUHUNU YAŞAMAK İSTİYORUM
Adem ÇETİNKAYA

Adem ÇETİNKAYA

    12 ŞUBAT RUHUNU YAŞAMAK İSTİYORUM

10 Şubat 2017 - 10:05

                         12 ŞUBAT RUHUNU YAŞAMAK İSTİYORUM

 

Büyük bir tarih yazan dedelerimiz bizlere 12 Şubat’ı bayram olarak hediye etmişler.

Ne mutlu bizlere..

 

Dedelerimizi ve şehitlerimizi rahmetle anarken, o günlerin bir daha yaşanmamasını inşallah temenni ederim.

 

Her zaman dinlemesini seven bir insan olarak duyduğum bir şey beni çok duygulandırdı. Kahramanmaraş’ta görev yapan Valimiz Sayın İlhan Atış Bey’e ulusal bir basın mensubu sorar: “Sayın Valim; 12 Şubat’ta bu kadar insanı nasıl topluyorsunuz? Araç mı gönderiyorsunuz, veya başka yöntemler mi deniyorsunuz?” diye…

 

 

Tabi duyduğum. Doğruluk derecesi nedir, net bir şey diyemem. Benim için Sayın Vali’mizin cevabı çok önemli!

 

“Hani tiryaki sigarasız yaşayamaz ya.. Ona para bulur ya… Onun misali, son kuruşunu saklar yol parası eder, 12 Şubat Kurtuluş Bayramı’na gelir. Bu milletin geninde var, damarında var, ruhunda var. Bunu asla silemezsiniz. Bu şehir Maraş…”  diyor Valimiz.

 

Sayın Vali’mize çok teşekkür ediyor, Yüce Mevla’dan uzun ömürler temenni ediyorum.

 

Ama önceleri Kurtuluş Bayramı’nda Sütçü İmam Olayı’nı, Bayrak Olayı’nı, Abdal Halil Ağa Olayı’nı imam hatip lisesi ve endüstri meslek lisesi öğrencilerimiz canlandırırdı. Halkımız, yani bizler elimiz kırılırcasına alkışlardık, gözlerimiz yaşarırdı, O anları yaşar gibi olurduk. Maraş tabiriyle tüylerimiz diken diken olurdu.

 

Son zamanlarda popüler sanatçılar profesyonel oyuncular canlandırmaya başladılar. Sanki bizim ruhumuzu köreltmek için gelmişler. Adam akşamdan sabaha kadar içmiş, dedemiz Arslan Bey’i canlandırıyor. Palaska yok, üniformanın düğmeleri açık, ayakta zor duruyor. Bir tanesi Abdal Halil ağa dedemi canlandırıyor; keza aynı sigara ve alkol almaktan bıyıklar sapsarı olmuş.

 

 Elleri kırılıncaya kadar alkışlayan Maraşlı sinirden çatacak yer arıyor. Çünkü bizim dedelerimiz böyle değildi. Allah aşkına canlandırma yapacak öğrencilerimiz de var, sanatçılarımız da var, halk ozanlarımızda var… Milyonlarca para verip ruhumuzdan soğutmayın bizi. Gerçek 12 Şubat ruhunu yaşamak istiyoruz. Bu bizim hakkımız.

 

Benim duygu ve düşüncelerim böyle. Takdir sizlerin!

 

Sevgiyle dostça hoşçakalın…     

Son Yazılar