HOŞGÖRÜYE DAİR...!
Kadriye Ciritci

Kadriye Ciritci

HOŞGÖRÜYE DAİR...!

05 Temmuz 2021 - 15:47

 

 

“Hoş görsen , affet gitsin aldırma.”

Dünyanın ve insanlığın ağır bir salgınla savaştığı bu günlerde hepimizin hayat mottosu bu şarkı sözü gibi olmalı . Hoş görmeli , affetmeli , bağışlayıcı olmalı . İnsanlığa katkı sağlamak adına , daima insan yanımızla yüzleşmeli bu duyguları yaşantımıza dahil ederek fark yaratmalıyız. Her birimiz uzun hayat yolculuğunun , her durakta indirilen birer yolcularıyız. Hangi durakta indirileceğimiz bilinmez. Belki de bir sonraki durakta indirilen siz olursunuz. Neden erdemi yüksek onurlu insan olma itibarını yaşamayalım . Çok şey gerekmiyor aslında . Doğru empati bize hoşgörülü olmanın kapılarını aralıyor.

Hoşgörü , hayatta sahip olunması gereken en güzel kavramlarından biridir. Anlayışlı bir huya sahip olmak , pozitif enerjiye sahip olmakla eş değerdir. Onurlu , erdemli güzel insan olmaktır. Tabiki siyaha beyaz , beyaza siyah diyeni de onaylamak değildir. Doğrular herkesin kendi doğrulardır.

Uygar toplumlar için hoşgörünün önemini , Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu ebedi liderimiz Mustafa Kemal Atatürk ‘ün şu sözleri de bizlere ışık olmalıdır.

“Uygarlık demek bağışlama ve hoşgörü demektir. “

İnsanlarla ilişkilerimizde , iyiliklere , teşekkür etmeli , hataları bazen görmezden gelmeli bağışlayıcı olmalıyız. Olgunluk , hoşgörünün devreye girdiği süreçte başlar. Sadece başka insanlara karşı mı hoşgörülü olmalıyız? Tabiki hayır ..! Kendisine hoşgörü tanımayan başkalarına karşı hoşgörülü olabilir mi?

Nasıl ki saygılı olmak , saygınlığı getiriyor ve öncelikle saygıyı kendimize duymamızı gerektiriyorsa , hoşgörü de aynı düzeydedir. Kendimize tanıdığımız hoşgörü ve bağışlama toleransı bize, diğer insanlara , hatta dünyaya iyi gelecektir. Maksad dünyayı değiştirmek değildir. Biz değişirsek dünya da değişir. bu nokta da değişime kendimizden başlayarak ilk adımı atmalı , kalbimizi hoşgörü ve bağışlamanın bol olduğu iyiliklerle depolamalıyız.

Hoşgörülü huya sahip olan insanlar toplumlarda daima kabul gören , olgunluğu, naifliği ve yumuşak başlı olmasıyla sözü dinlenen, saygın insanlardır. Toplumda böyle bir birey olmak ayrıcalıklı bir duygudur.

Bu eşsiz duyguyu edinmek için gayret göstermeye değmez mi? Hoşgörü insanlığın güneşidir. İnsanlığa güneş siz olun . Etrafınız hoşgörünüz ile aydınlansın. Bağışlama duygunuzu arttırın. Size bir adım gelene siz on adım giderek kucak açın . Onları, sevginiz ve merhametiniz ile donatın . Çok geç kalmadan , hayattan göçüp gitmeden .

Her zaman yaşamımda örnek aldığım o yüce insan ; Sevgi, barış , kardeşlik ve hoşgörünün sembolü Mevlana’nın insanlık için söylenmiş hoşgörü sözleriyle siz değerli okurlara veda ediyorum .

“Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.  Hoşgörülükte deniz gibi ol.”

Hoşgörün.! Bağışlayıcı olun .!

İnsan yanınızın kazananı siz olun .

Sevgiyle kalın …

Kadriye Ciritci

Yazar ✍️

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar